dimecres, 15 de novembre del 2017

Lego Mindstorms EV3; aprenent de "roomba"

  • Fotografies de la solució constructiva
  • Solució de programació

Programació activitat amb treball cooperatiu


Programació d'una activitat amb Lego Mindstorms de 1h-2h en la que es fomenti el treball cooperatiu

  • Petit resum de l’activitat i context  

Grups de tres. Definim un espai existent a l'escola, proporcions d'espai habitable. En grups definir una situació que podria donar-se en aquell lloc. I buscar un motiu pel que un robot hauria de fer una ruta. Definir geomètricament la ruta i els tempos. Buscar una sol·lució de disseny i constructiva que integri la programació i la forma.


  • Objectius d'aprenentatge
Imaginar una situació segons les inquietuts del grup. Això fa que el robot i la història associada al seu moviment pugui ser una història còmica, una solució a un problema domèstic, el dibuix que el robot fa amb el seu moviment...


  • Seqüència didàctica
Sessió 1 (1h): 
  1. - Formació dels grups
  2. - Definició situació
  3. - Proposta de ruta
  4. - Primera aproximació al disseny de la forma
Sessió 2 (1h): 
  1. - Muntatge i programació (previstos ja dia anterior)
  2. - Comprovació de que la ruta encaixa en l'espai real

  • Material i duració 
- El plànol del lloc
- Eines fer geometria descriptiva (càlcul angles i longituds)
- Colors i paper per la programació geomètrica
- Lego Mindstorms (geometria + programació)

dijous, 9 de novembre del 2017

Damien Kee "Building instructions"

Per a professors sense temps per inventar robots...
Vam provar de seguir el seu exemple:
Els imputs són numeros, les sortides lletres.
Aquest exercici de muntantge va acompanyat del repte de programar-lo perquè es mogui i avanci una longitud determinada, que giri i que n'avanci una altra... Amb això les matemàtiques (càlcul de longitud de la roda, les voltes que calen per avançar la longitud demanada...) entren a l'aula i són necessaries per resoldre els requisits demanats.


dijous, 2 de novembre del 2017

Primers contactes amb la robòtica


El màster de formació al professorat ens ha sorprès amb un nou requisit: aprendre robòtica. A la classe del dia passat en vam fer un petit tast pràctic.

L'exercici, en grup, demanava dos objectius:

     1. Dissenyar un objecte amb el requisit de tenir boca

     2. Mitjançant un programa d'animació*, simular que deia frases interessants respecte a la docència
*Scratch: plataforma de software lliure

Us deixo els resultats de l'exercici:

     1. L'objecte que vam dissenyar:

          


     2. El procés de configuració:

   

     3. L'animació:

...properament més aprenentatges robòtics! ;^))